top of page
69628805_385937698738404_803224339224094

Agnieszka Urbańska

Humanistka, polonistka, niestrudzona wymyślaczka, miłośniczka miasteczek, uliczek i zaułków. Lubi bujać w chmurach, myśleć o niebieskich migdałach, liczyć gwiazdy i marzyć. Pisze opowiadania i powieści, ale tkwi w niej badaczka, spojrzeniem przeszywająca literaturę. Na łamach portalu Qlturka opublikowała cykl szkiców o prozie dla dzieci, powstałej w latach 70. ubiegłego wieku. Ma duszę twórczą, jednak potrafi bezszelestnie i sprawnie dostosować się do przyjętych założeń metodologicznych i zrealizować cele dydaktyczne. Z niecierpliwością czeka na swoją książkę o pewnym Franku ery cyfrowej, łączącą beletrystykę z zadaniami z pisania adresowanymi do uczniów klas IV-VI. Jest więc osobą i fantazjującą, i analizującą. Bajkę opowie, zadanie stylistyczne przygotuje, porozmawia z dziećmi na konkretny temat. Pisze dla niedorosłych, prowadzi dla Maszyny do Pisania - w wariancie miesięcznym i weekendowym - warsztaty pisania dla dorosłych, zainteresowanych prozą dziecięcą, miewa prezentacje i wykłady dotyczące współczesnej twórczości dla małoletnich. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. 

Spotkanie autorskie

trwa do półtorej godziny. Na każdym spotkaniu pojawiają się rekwizyty: lalki na wzór Wandzi Węszynos i Pati Iskierki, pluszowe zwierzęta (np. kot Aksamit i szalona krówka Łacinka), kolorowe skarpetki, kuferek, kosz piknikowy, miękka torba z materiału. Czasem dzieci słuchają z nośnika cyfrowego wyjców z miasteczka, czasem odgłosów, które należy zidentyfikować (np. szumu spuszczanej wody lub gruchania gołębi). Są różne zadania (np. należy cechę przyporządkować bohaterowi albo wybrać cegiełki fabularne niezbędne do stworzenia powieści kryminalnej). Spotkania opierają się na intensywnym kontakcie z publicznością: rozmowie, żartach, rozwiązywaniu zagadek. Dzieci otrzymują autografy: na książkach, zakładkach, zeszytach do języka polskiego. 

Autorka nie przywozi książek. Można je zamówić w wydawnictwie lub hurtowni (ceny od dziesięciu do dwudziestu kilku złotych). 

Można zorganizować dwa spotkania dziennie. 

Tytuły

5-7: Nasze prosię gra na nosie, Taki kot pomaluje każdy płot, Czarownica w wielkim mieście, Królewicz Pinezka i księżniczka Łezka, Księżniczka z innej bajki, Nie taki smok straszny, Potwór z ulicy Pomidorowej, Rycerz na karuzeli, Zwierzaczki z dzikiej paczki; 6-9: Opowieści z Kapciuchowa, O krześle, które dało nogę; 7-9: Kowboju, witaj w Zdroju, Misja szympansa Klemensa, Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka, Wandzia Węszynos i cienie z doliny, Wandzia Węszynos i szajka Gagatka; 9-11: Na pomoc, Patycjo!
Teksty w tomach zbiorowych: Tajemnice w Zwykłowicach (Czarownice są wśród nas) i O staruszce i czajniku-rozbrójniku (Wielka Księga Świerszczyka)

bottom of page