top of page
Barbara_Sęk_edited.jpg

Barbara Sęk

Rocznik 1985. Autorka powieści społeczno-obyczajowych. Tworzy prozę środka: przystępną w formie, wymagającą w treści. Największy nacisk kładzie na wiarygodny rys psychologiczny postaci oraz ich pokrętne motywacje do działania w sytuacjach kryzysowych. Skupia się na problematyce tradycyjnych więzi międzyludzkich (głównie rodzinnych) i wyzwań moralnych, jakie przed nim stawia współczesność. Wyznaje dewizę: SĘK w tym, aby pisać tak, aby odbiorca czytał trzy dni a myślał o lekturze trzy lata. Zafascynowana literaturą jako podstawą muz; teatrem i filmem jako syntezą sztuk, co znajduje odzwierciedlenie w jej stylu, którym nie powinna się wcale posługiwać, jeśli wziąć pod uwagę jej tezę, że ostatnim nowatorskim twórcą był Szekspir. Zanim zadebiutowała, mając dwadzieścia siedem lat, współpracowała z krakowskim teatrem lalki i aktora jako aktorka, scenarzystka, reżyserka spektakli dla dzieci i młodzieży. Prowadziła w instytucjach kulturalnych i oświatowych warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Od pięciu lat prowadzi kursy creative writing w Pasji Pisania. Rdzenna krakuska, która często z troski przeklina swoją małą ojczyznę, choć – paradoks smogowy – nie umiałaby gdzie indziej oddychać. Żyje w pełnoletnim związku z Grzegorzem. Ich uczucie cementuje nastoletni syn, Sebastian. A jednak nie reprezentują modelu 2+1, bo do rodzinnego grona włączyli Bajzla, golden retrievera. Tworzą nierozłączny team, który potrafi się bawić razem bez końca i śmiać do utraty tchu. 

Spotkanie autorskie
ma charakter interaktywny. Poprzedza je krótka prezentacja, podczas której autorka przedstawia bohaterów swoich powieści, gdyż, jak mówi, nie ma czasu na tworzenie własnej biografii, skoro tworzy życiorysy postaci literackich. Stanowi to wstęp do rozmowy na temat kondycji współczesnego człowieka i problemów, konfliktów moralnych, jakie mogą go dotknąć. Uczestnicy spotkania zaczynają snuć własne scenariusze dla zaproponowanych postaci, a autorka moderuje dyskusję, podsuwając gościom ciekawe propozycje. Doprowadza do "burzy mózgów", przegłosowania najciekawszych pomysłów fabularnych, spójnych z charakterem postaci, oraz do znalezienia wiarygodnych rozwiązań wątków i konfliktów. Konfrontuje różne stanowiska, rozważając, na ile zasugerowane opcje byłyby wiarygodne w życiu, które z nich byłyby atrakcyjne z czytelniczego punktu widzenia. Pisarka pozwala uczestnikom użyć zalążków fabuł własnych powieści, udostępnia je, aby pokazać, że każdy jest autorem opowieści i może ją snuć w dowolny sposób, a nie tylko jedno rozwiązanie może być atrakcyjne i mieścić się w granicach prawdopodobieństwa. Dyskusja ma za zadanie zaktywizować czytelników, rozbudzić wyobraźnię i otworzyć ich na warsztaty pisarskie, które autorka chętnie prowadzi przy okazji spotkań. Podczas nich opowiada o budowie powieści, kreacji postaci na wzór realnych ludzi i budowania wokół nich mocnych i uniwersalnych konfliktów, którą stanowią próbę charakteru człowieka z trudnymi okolicznościami. Nie brakuje tutaj zadań praktycznych dla uczestników. Warsztaty unaoczniają, jak wielki wpływ może mieć literatura na życie człowieka i jak wielki wpływ może mieć człowiek na literaturę - jak obie te dziedziny się wzajemnie przenikają, porządkują światopogląd, dostarczając wiedzy, doznań i rozrywki zarówno czytelnikom i autorowi. Bo tego rodzaju spotkanie połączone z warsztatami to przede wszystkim świetna zabawa, integracja społeczności i otwarcie na różnorakie, często odmienne, poglądy w społecznym dyskursie.  

Autorka przywozi książki. Dedykacje wpisuje po spotkaniu. 

Można zorganizować trzy spotkania dziennie. 

Tytuły

Dlaczego ona?, Miłość na szkle, Cykl Nowakowie, Nowakowie. Tom I. Kruchy fundament, Cykl Nowakowie. Tom II. Uchylone drzwi; w przygotowaniu: A gdyby tak rzucić wszystko, Nowakowie. Tom III, Nowakowie. Tom IV 

bottom of page