top of page
Magdalena Jasny

Scenariusz spotkania autorskiego: 

Magdalena Jasny

Jest grafikiem i specjalizuje się w ilustracji dziecięcej. Tworzy ilustracje do książek i bajek opowiadanych w TV w programach „DOMISIE" i „Mama i ja". Kiedyś, w programie dla dzieci „Ciuchcia", jako pani Kredka prowadziła kącik zabaw plastycznych. Współpracowała także z czasopismami dla dzieci i młodzieży: „CIUCHCIA”, „MAMO TO JA”, „DOMOWE PRZEDSZKOLE”, „ŚWIERSZCZYK”, „ŚWIAT MŁODYCH” i „MIŚ”, wykonując ilustracje, żarty rysunkowe, gry planszowe i łamigłówki. Teraz z nowo odkrytą pasją rozpoczęła przygodę z literaturą. „FarMagię” napisała dla swojej córeczki – Tereski. To ona była pierwowzorem głównej bohaterki książki, choć tak naprawdę może nią być każda dziewczynka kochająca zwierzęta. Farmagia to miejsce magiczne. Jest to farma, a właściwie lecznica dla czarodziejskich stworzeń. Przybywają do niej ranne jednorożce, chore pegazy, chimery, feniksy i gryfy. Czasem pobliskim strumieniem przypływa syrena, która ma problemy z łuszczącą się łuską albo morskie hipokampy, spragnione soczystych owoców. Farmagią opiekują się elfy. Problem w tym, że nie znają się za bardzo na leczeniu - uważają, że ludzie robią to lepiej. Od wieków więc zatrudniają Opiekunki - dziewczynki, które uzdrawiają chore magiczne istoty i dbają o nie. 

Spotkanie autorskie

trwa godzinę. Autorka snuje opowieść o tym, jak wymyśliła Farmagię i czyta fragmenty powieści. Omawia z dziećmi pojęcie HYBRYDY. Wiele baśniowych stworów to krzyżówki dwóch lub większej ilości zwierząt. Pegaz to hybryda konia i orła; chimera – lwa, kozła i węża; symurg – psa i pawia; i tak dalej. Potem trwa zabawa w wymyślanie nowej hybrydy: dzieci proponują, jakie części ciała ma mieć nowy gatunek (wspólnie przegłosowują propozycje głowy, tułowia, nóg, skrzydeł lub płetw czy ogona). Autorka rysuje stwora na tablicy (ew. na sztaludze). Dzieci wymyślają nazwę stworzenia. Następnie ustalają, jakie cechy ma stwór: jest drapieżny czy łagodny, co jada, gdzie mieszka. Jeśli czas pozwala – grupa wymyśla opowieść o tym stworze (każdy jedno kolejne zdanie). Premią może być umieszczenie wymyślonego wspólnie stworzenia na autorskim blogu i na facebooku. 

Autorka przywozi książki. Dedykacje wpisuje po spotkaniu. 

Można zorganizować dwa spotkania dziennie. 

Tytuły

FarMagia - dla dzieci w wieku 8-12 lat

ZILUSTROWANE: 

Kolekcja – Domisie;  Przygody Wiercipiętka;  Niegrzeczniaki;  Japonia, jaka jest;  O pieskach;  O kurkach;  Wędrówki szyszkowego dziadka; Proszę, dziękuję przy stole; Opowiadania z trzeciego piętra; Bajki Misia i Margolci.

bottom of page